شیوه نامه - فرهنگ معماری و شهرسازی اسلامی

شیوه نامه

شیوه‌نامه تدوین مقالات

•    هدف این نشریه، انتشار و گردش تفکر انتقادی، نوآورانه و خلاق مبتنی بر اندیشۀ اسلامی در پژوهش فرهنگِ معماری و شهرسازی با سه مؤلفۀ کالبد، سبک زندگی و مفاهیم و معانی است.
•    مقالات می‌بایست متناسب با زمینۀ تخصصی نشریه در حوزۀ فرهنگِ معماری و شهرسازی اسلامی و بر اساس محورهای ذیل باشد:
‒    نقد، تحلیل و تبیین دیدگاه‌ها، الگوها و آثار؛
‒    بررسی چالش‌های معاصر؛
‒    ارائۀ مفاهیم، الگوها و راهکارهای جدید؛
‒    مطالعات تطبیقی معماری و شهرسازی در حوزۀ ایرانِ فرهنگی.

•    نوشتارهای علمی- پژوهشی و تحلیلی به زبان فارسی در زمینه‌های معماری و شهرسازی اسلامی برای چاپ در نشریه پذیرفته‌ می ‏شوند و پس از داوری و تأیید در هیئت تحریریه، به چاپ می‌رسند. «فرهنگ معماری و شهرسازی اسلامی» از چاپ مقاله های غیرعلمی-پژوهشی معذور است.
•    نوشتارهای ارسالی نباید قبلاً در هیچ نشریه ای به چاپ رسیده باشند و مقاله‌ها‌ی ارائه‏ شده به نشریۀ «فرهنگ معماری و شهرسازی اسلامی» برای بررسی و چاپ نباید همزمان به نشریه های دیگر ارایه شده ‌باشند.
•    نویسندگان مقالات می‏بایست نسخه های PDF و WORD مقالۀ خود را همراه با «فرم تعهد نویسندگان» و «فرم تعارض منافع» که در تارنمای نشریه موجود می‌باشد، از طریق سامانۀ تارنما بارگذاری نمایند.
•    شیوۀ نگارش مقالات می‌بایست مطابق با شیوه نامه نشریه که در تارنمای نشریه موجود است، باشد. چنانچه مقاله‌ای خارج از ضوابط شیوه ‏نامۀ تهیۀ نوشتارهای علمی نشریه باشد، در مرحلۀ ارزیابی اولیۀ مقاله و قبل از ارائه به گروه دبیران (هیئت تحریریه) و داوران، به نویسنده برگشت داده خواهد شد.
. همچنین پیرو ابلاغ "آیین نامه پیشگیری از تقلب در تهیه آثار علمی" و اعلام صریح در بند ۲ ماده ۶ آیین نامه مذکور بر لزوم ارائه گواهی همانندجو، کلیه نویسندگان و پژوهشگران محترم می بایست گواهی همانندجویی که میزان آن کمتر از ۲۰ درصد است را در مرحله ارسال مقاله بارگذاری نمائید. لینک سایت همانندجو در جدول زیر موجود است.
•    مقاله‌ به ترتیب باید دارای بخش‌های زیر باشد:
صفحۀ اول
۱. عنوان کامل مقاله (عنوان مقاله باید کوتاه و گویای محتویات نوشتار باشد. چنانچه مقاله مستخرج از طرح پژوهشی یا رساله باشد، عنوان طرح پژوهشی یا رساله و سازمان مربوطه در پانوشت درج شود) ۲. نام و نام‌خانوادگی نویسندگان به همراه مرتبه علمی و وابستگی سازمانی (بدین ترتیب: گروه، دانشکده، دانشگاه، شهر، کشور)، مشخص نمودن نویسندۀ مسئول مکاتبات (به همراه پست الکترونیکی در پانوشت) ۳. چکیدۀ فارسی و واژه‌های کلیدی (چکیدۀ مقاله باید شامل بیان مسئله، هدف، چگونگی پژوهش و یافته های مهم و نتیجه باشد. اندازۀ چکیدۀ فارسی دقیقاً ۲۵۰ کلمه و تعداد واژه‌های کلیدی بین ۳-۵ کلمه باشد).
صفحۀ دوم
۴.  بخش لاتین مقاله
 بخش های مختلف مقاله کوتاه انگلیسی (حداقل ۱۲۰۰ کلمه) بایستی طبق شیوه نامه مقاله لاتین نشریه  تنظیم گردد (توضیحات تکمیلی  در شیوه نامه). 
 مقالک لاتین بایستی اجزا ساختاری مقاله علمی همانند صفحه عنوان، چکیده، واژگان کلیدی، مقدمه، مواد و روش ها، نتایج و یافته ها، بحث و نتیجه گیری، سپاسگزاری، مشارکت نویسندگان و منابع را داشته باشد.
نکته: رفرنس های درون متنی بر اساس همان شماره گذاری شیوه شیکاگو که در بخش فارسی انجام شده است صورت پذیرد.

صفحات بعدی
۵. مقدمه (بیانگر مسئله، هدف تحقیق و معرفی کلی مقاله باشد) ۶. روش تحقیق ۷. پیشینۀ تحقیق ۸. بدنۀ تحقیق (شامل مبانی نظری، مطالعات و بررسی ها یافته ها) ۹. نتیجه گیری (نتیجۀ نوشتار باید به‌گونه‌ای منطقی و مفید که روشن‌کنندۀ بحث و ارائۀ یافته‌های تحقیق باشد، ارائه گردد) ۱۰. تشکر و قدردانی ۱۱. پی نوشت ها (شامل معادل های لاتین و توضیحات ضروری دربارۀ اصلاحات و مطالب مقاله، که با شماره در متن مشخص می شود) ۱۲. فهرست منابع (کلیۀ منابع طبق شیوه‌نامۀ موجود در تارنمای نشریه به زبان انگلیسی نوشته شود).
•    استاندارد تعداد صفحات مقاله  باید حدود ۱۵ صفحۀ نشریه (با احتساب تمام بخش‏ های مقاله) باشد.
•    ارجاع ‏دهی مقالات نشریه به شیوۀ APA می‌باشد که در فایل شیوه‌نامۀ تدوین مقالات در تارنمای نشریه موجود است.
•    چنانچه مقاله‌ دارای چند نویسنده باشد، نامۀ درخواست به سردبیر می بایست توسط همۀ نویسندگان امضا شود و نویسندگان می‌بایست کتباً یک نفر را به عنوان نویسندۀ مسئول مکاتبات جهت ارائۀ مقاله و انجام مکاتبات به دفتر نشریه معرفی نمایند.
•    در صورت پذیرش نهایی مقاله، فرم تعهدنامۀ اصالت مقاله را که در تارنمای نشریه موجود است، به پست الکترونیکی نشریه ارسال فرمایید.
•    تأیید نهایی نوشتارها برای چاپ در نشریه پس از نظرات داوران، با گروه دبیران (هیئت تحریریه) نشریه است.
•    مسئولیت صحت نوشتارهای علمی با نویسندۀ مسئول مقالات است و نشریه هیچ مسئولیتی در این خصوص نمی‏پذیرد.
•    نشریه در پذیرش، رَد یا ویرایش محتوای مقاله ها آزاد است. مقاله های دریافتی بازگردانده نخواهند شد.
•    استفاده از مقاله های چاپ‏ شده در این نشریه، در سایر نشریه ها و کتاب ها با ذکر منبع بلامانع می باشد.
 
شیوه نامه (pdf)
APA Style
Chicago Referencing Style Guide (pdf)
 فرم تعهد نویسندگان (doc)        فرم تعارض منافع (doc)        
فرم داوران پیشنهادی (doc)
(در صورت نیاز به معرفی داور)
راهنمای آوانگاری (pdf)
منشور و موازین اخلاقی (pdf)     لینک سایت همانندجو
https://tik.irandoc.ac.ir/User/SignUp
لطفا در ایمیل سردبیر آدرس زیر ثبت شود:
 m.gharehbagloutabriziau.ac.ir
شناسه نشریه: YXxkUCAPTCHA
دفعات مشاهده: 14256 بار   |   دفعات چاپ: 1036 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به فرهنگ معماری و شهرسازی اسلامی می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2024 CC BY-NC 4.0 | Culture of Islamic Architecture and Urbanism Journal

Designed & Developed by : Yektaweb