سال 2، شماره 2 - ( پاییز و زمستان 1395 )                   جلد 2 شماره 2 صفحات 15-25 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Motalebi Q, Eslami F, Taheri S, Gordi Takhti S, Mahdavi A. The Evolution of the Perception of Meaning of Imam Reza Shrine over Time. CIAUJ. 2017; 2 (2) :15-25
URL: http://ciauj-tabriziau.ir/article-1-102-fa.html
مطلبی قاسم، اسلامی فرشته، طاهری ثریا، گردی تختی سمیه، مهدوی امین. تغییر ادراک معنا از حرم امام رضا (ع) در نسبت با زمان . فرهنگ معماری و شهرسازی اسلامی. 1395; 2 (2) :15-25

URL: http://ciauj-tabriziau.ir/article-1-102-fa.html


1- دانشگاه تهران ، E-mail: motalebi@ut.ac.ir
2- دانشگاه فردوسی مشهد
3- دانشگاه تربیت دبیر شهید رجائی
چکیده:   (3188 مشاهده)

امروزه جایگاه بین‌المللی شهر مشهد به‌عنوان یکی از قطب‌های مذهبی و فرهنگی جهان اسلام، ضرورت برجسته کردن حرم مطهر، توجه به بافت پیرامونی و در نتیجه ساماندهی آن را به‌روشنی نمایان می‌سازد. عدم توجه به احیا و ساماندهی این بافت می‌تواند سبب کاهش جذب گردشگر، جابجایی جمعیت ساکن، رکود وضعیت اقتصادی و مهمتر از همه، از بین رفتن هویت و نقش مذهبی- فرهنگی آن گردد. در مقابل آشکار است که افزایش کیفیت معنایی و بصری عرصه‌های شهری می‌تواند عامل مهمی در جذب گردشگران مذهبی از سرتاسر نقاط جهان به شهر مشهد و همچنین حفظ ابعاد هویتی و خاطره‌ای نزد ساکنین و زوار محلی باشد.

در پژوهش حاضر سعی بر آن بوده تا به این پرسش که کدام‌یک از ابعاد ادراک محیط حرم درگذر زمان دستخوش تغییر شده‌، پاسخ داده شود. قلمرو مکانی این پژوهش خیابان‌های منتهی به حرم بوده و در تحقق آن از راهبرد اسنادی و پیمایش اجتماعی استفاده ‌شده است. تأکید این جستار بر تغییر وجوه معنایی ادراک منظر بافت پیرامون حرم مطهر امام رضا (ع) درگذر زمان بوده و ارزیابی آن در ابعاد شناختی، احساسی، تفسیری و ارزش‏گذاری انجام یافته است. تعداد اعضای نمونه مرحله نظرسنجی 105 نفر می‌باشد که به روش تصادفی انتخاب و پرسش‌نامه‌ای شامل سؤالات باز و بسته میان آنان توزیع شده؛ همچنین تحلیل داده‌ها با استخراج ضریب رگرسیون میان متغیرهای مستقل و وابسته در نرم‌افزار SPSS 16 و Exel ارزیابی گردیده است.

نتایج نشان می‌دهند که به سبب ظرفیت پایین بافت کنونی پیرامون حرم، بیشترین تأثیر بر تمایل افراد به تغییر محیط به ترتیب متوجه بعد شناختی، تفسیری، ارزشی و در نهایت بعد احساسی است که این نشان‌دهنده عدم توجه به ابعاد ادراکی، معنایی و به‌ویژه در بعد شناختی است که در معنادار شدن بیشتر محیط کمک مؤثری می‌نماید.

واژه‌های کلیدی: ادراک، معنا، هویت، حرم مطهر امام رضا(ع)
متن کامل [PDF 2891 kb]   (1373 دریافت)    

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به نشریه فرهنگِ معماری و شهرسازی اسلامی می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2020 All Rights Reserved | Culture of Islamic Architecture and Urbanism Journal

Designed & Developed by : Yektaweb