ارزیابی شاخص‌های سبک زندگی ایرانی-اسلامی در محلات شهری(نمونه موردی محلات مقصودیه و یاغچیان شهر تبریز) - فرهنگ معماری و شهرسازی اسلامی


XML English Abstract Print


1- دانشگاه صنعتی سهند ، ma_kaynejad@tabriziau.ac.ir
2- دانشگاه هنر اسلامی تبریز
چکیده:   (318 مشاهده)
سبک زندگی ایرانی-اسلامی به عنوان سبک زندگی مورد تاکید کنونی کشور ایران، در کنار برآورده­­سازی نیازهای مادی و معنوی شهروندان، می­تواند در تمام بخش­های زندگی افراد همانند محلات مسکونی متجلی شود. اما به خاطر ورود اندیشه­های ناشناخته در قالب مدرنیسم، محلات با نوعی بحران هویتی و عدم تعلق مکانی روبرو شده­اند، محلات قدیمی دچار پژمردگی و فرسودگی شده­اند و محلات جدید نیز به سمت سبک­های غربی گرایش یافته­اند. ازهمین­رو، این تحقیق درپی ارزیابی شاخص­های سبک زندگی ایرانی-اسلامی در محلات شهری با مطالعه موردی محله مقصودیه از بافت تاریخی و محله یاغچیان از بافت نوبنیاد کلانشهر تبریز است. در این تحقیق کاربردی و توصیفی-تحلیلی؛ داده­ها و اطلاعات مورد نیاز از طریق پرسشنامه که در بین 386 نفر از شهروندان دو محله مورد مطالعه، به روش تصادفی طبقه­بندی­شده توزیع شده بود، گردآوری شده است. در این­راستا، جهت ارزیابی شاخص­های سبک زندگی ایرانی-اسلامی در محلات شهری مورد مطالعه از آزمون T تک­ نمونه­ ای و جهت مقایسه دو محله مذکور از آزمون T مستقل در قالب نرم­افزار SPSS استفاده شده است. در همین خصوص نتایج تحقیق نشان داده است که شاخص­های سبک زندگی ایرانی-اسلامی در محلات شهری در وضعیت متوسط روبه­خوب قرار دارند و اینکه وضعیت شاخص­ها در محله مقصودیه نسبت به محله یاغچیان بهتر است. در واقع، سبک زندگی در محلات تاریخی (خاصه محله مقصودیه)، ایرانی- اسلامی­تر از محلات نوبنیاد (خاصه محله یاغچیان) است. محلات تاریخی نسبت به محلات نوبنیاد  که عموماً با اصول شهرسازی غربی ساخته­شده­اند، به خاطر قدمت و هویت و استفاده از معیارهای شهرسازی ایرانی-اسلامی، به سبک زندگی ایرانی-اسلامی نزدیکتر هستند.
 
     
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: فرهنگ و سبك زندگي
دریافت: 1402/5/18 | پذیرش: 1402/10/28

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به فرهنگ معماری و شهرسازی اسلامی می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2024 CC BY-NC 4.0 | Culture of Islamic Architecture and Urbanism Journal

Designed & Developed by : Yektaweb