بررسی تاثیر پنجره بر سلامت روان کاربر؛ مطالعه موردی: سالمندان منطقه سیستان - فرهنگ معماری و شهرسازی اسلامی
سال 8، شماره 2 - ( دوفصلنامه 1402 )                   جلد 8 شماره 2 صفحات 0-0 | برگشت به فهرست نسخه ها


XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Etehadi N, Mirzaee R, Shahbazi Y, Heidari A, Asadi N, Mohamadi M. Examining the impact of the window on the mental health of the user; Case study: elderly people of Sistan region. CIAUJ 2023; 8 (2) : 1
URL: http://ciauj-tabriziau.ir/article-1-542-fa.html
اتحادی نیما، میرزایی رضا، شهبازی یاسر، حیدری احمد، اسعدی سیده نگار، محمدی مسا. بررسی تاثیر پنجره بر سلامت روان کاربر؛ مطالعه موردی: سالمندان منطقه سیستان. فرهنگ معماری و شهرسازی اسلامی. 1402; 8 (2)

URL: http://ciauj-tabriziau.ir/article-1-542-fa.html


1- ، mirzaeireza@iaubir.ac.ir
چکیده:   (160 مشاهده)
بیش از 90 درصد زندگی انسان ها در ساختمان‌ها سپری می شود، لذا کیفیت طراحی خانه یک عامل کلیدی برای سلامت و رفاه افرادی است که در آنجا زندگی می‌کنند. شواهد نشان می‌دهد که ویژگی‌های طراحی مسکن مانند سطح نور روز، تهویه مناسب و دید و منظر مطلوب، می‌تواند تأثیر مثبت همزمان بر سلامت روانی و سلامت فیزیکی داشته باشد. سازمان بهداشت جهانی (WHO) سلامتی را به عنوان "وضعیت کامل رفاه جسمی، روحی و اجتماعی و نه صرفاً عدم وجود بیماری یا ناتوانی" تعریف می‌کند. تحقیقات در حوزه‌های مرتبط با اثرات سلامتی و رفاه تاکید می نماید که پنجره‌ها، نقش به سزایی در ساختمان‌ها دارند. با این وجود برای افراد مسن، پنجره می‌تواند به عنوان راهی برای دسترسی به جهان، به ویژه برای افراد که وقت زیادی را در خانه می‌گذرانند، داشته باشند. این پژوهش بر شناسایی شاخص‌های مؤثر بر سلامت روان سالمندان و بررسی تأثیر پنجره بر بهبود سلامت روان سالمندان منطقه سیستان متمرکز شده است. روش تحقیق در این پژوهش مبتنی بر بررسی متون، مقالات و طراحی پرسش نامه است که روایی صوری و محتوایی به روش لاوشه بر اساس کسب نظر خبرگان انجام شد و هم چنین پایایی پرسش نامه به روش ضریب آلفای کرونباخ انجام گرفته و در نهایت تحلیل‌ها به روش تحلیلی SECA که مدل برنامه‌ریزی غیرخطی چندهدفه است مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفته است. یافته‌های پژوهش مورد نظر نشان می‌دهد از میان تمام مؤلفه‌های دخیل در طراحی پنجره که بر بهبود سلامت روان سالمندان منطقه سیستان تأثیر می‌گذارد، دید و منظر بیشترین و شکل پنجره کمترین تأثیر را دارد. همچنین در بین شاخص‌های سلامت روان سالمندان منطقه سیستان، ارتباط با محیط بیرون از اهمیت بسیار زیاد و آرامش از کمترین برخوردار بوده است.
شماره‌ی مقاله: 1
واژه‌های کلیدی: پنجره‌، سلامت روان، سالمندان، سکا، سیستان
متن کامل [PDF 1514 kb]   (138 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: شناسايي شكل زندگي مبتني بر سه مولفه کالبد، سبک زندگی و مفاهیم - معانی
دریافت: 1402/7/11 | پذیرش: 1402/9/26 | انتشار الکترونیک: 1402/9/26

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به فرهنگ معماری و شهرسازی اسلامی می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2024 CC BY-NC 4.0 | Culture of Islamic Architecture and Urbanism Journal

Designed & Developed by : Yektaweb