مطالعه تطبیقی عناصر و مولفه های شکل دهندۀ مسجد با تمرکز بر آراء هانری استیرلن و الگ گرابار - فرهنگ معماری و شهرسازی اسلامی


XML English Abstract Print


1- دانشگاه علوم و تحقیقات تهران
2- دانشگاه علوم و تحقیقات تهران ، n-tahoori@srbiau.ac.ir
چکیده:   (266 مشاهده)
مطالعه و بررسی معماری اسلامی توسط نحله ­های فکری متفاوت نظیر: سنت گرایی، تاریخی­ گری و پدیدارشناسی، اهمیت موضوع را در نگاه محققان غربی نشان می‌دهد. هر یک از این جریان­ های فکری، تلاش می‌کنند تا نتیجه مطالعاتشان را درباره معماری اسلامی از وجه و منظر ویژه خود بیان نمایند. سؤال اینست که هر یک از این روش‌ها چه تعریفی را از معماری اسلامی  بدست داده ­اند و نیز تفاوت شیوه خوانش آنها در شناخت معماری اسلامی چه کمکی به فهم موضوع می‌کند؟ پژوهش حاضر با مطالعۀ تطبیقی آراء شیوه پدیدارشناسی (هانری استیرلن) و تاریخی ­گری (الگ گرابار) به دنبال آنست که نشان دهد هر یک از این دو دیدگاه، چه تعریفی برای معماری اسلامی بدست داده‌اند و وجوه افتراق و اشتراک میان آنها و احیانا نقدهایی که به یکدیگر داشته‌اند چیست. با این فرض که هر یک از دو پژوهشگر تعریف متفاوتی از نسبت اسلام و معماری ارائه می­ دهند، یافته­ های پژوهش نشان می­ دهد که از منظر گرابار معماری اسلامی معماری ای است که ربطی به دین اسلام ندارد و نسبت اسلام با معماری از نظر مذهبی بار معنایی خاصی نمی ­تواند داشته باشد و صفت اسلامی در معماری اسلامی بر آثار دین خاصی دلالت نمی ­کند. در حالی که استیرلن هنر و معماری اسلامی را برگرفته از جوهر و تعالیم دین اسلام در نظر می­ گیرد و مولفه دینی را عامل شکل­ گیری بنای مسجد، و بیشتر عناصر آن را واجد ماهیت نمادین و ازلی می­ داند. پژهش حاضر، به روشی توصیفی -تحلیلی با رویکردی تطبیقی به مطالعۀ عناصر و مولفه های شکل دهندۀ مسجد از دیدگاه پدیدارشناختی هانری استیرلن و تاریخی گری الگ گرابار پرداخته است.

 
     
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: مطالعات تطبیقی معماری و شهرسازی در حوزه فرهنگی ایران
دریافت: 1402/3/31 | پذیرش: 1402/8/30

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به فرهنگ معماری و شهرسازی اسلامی می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2024 CC BY-NC 4.0 | Culture of Islamic Architecture and Urbanism Journal

Designed & Developed by : Yektaweb